Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Üniversiteden bisiklet yolu

24.10.2012 Çar, 10:45

Reklam

Atatürk Üniversitesi yerleşkesi’nde 7 bin metre bisiklet yolu düzenlemesi yapıldı. Genel Sekreter Doç. Dr. Mustafa Arık, ana arterlerin kenarlarında maviyle boyanarak elde edilen bisiklet yollarının yoğun bir trafiğe sahip olan kampusta güvenli bisiklet sürme imkanı vereceğini söyledi.
Arık, Genel Sekreterliğin bir projesi olarak Türkiye Bisikletliler Derneği’yle işbirliği sonucunda gerçekleştirilen uygulamanın bir ihtiyaca cevap verdiğini ifade etti. Arık, şunları kaydetti:
“İlk planda yerleşke içerisinde ulaşım alternatifi olması ayrıca sportif anlamda da kullanılacak yaklaşık 7000 m’den oluşan bisiklet yollarının tesisi tamamlanmış durumdadır. Tamamı mevcut trafik yolundan verilemeyen bisiklet hatları, Türkiye Bisikletliler Derneği`nin de önerisiyle yer yer kaldırımdan geçecek şekilde planlanmıştır. Böylece kampüsün birçok kesimini içine alan bir bisiklet yolu ringi gerçekleştirilmiştir. Bisiklet yollarının renk seçimi bu alandaki uluslararası yönetmelik ve eğilimlere göre yapılmıştır. Kaldırım ve ana yol geçişleri arasındaki kot farklılıklarının giderilmesi için de çalışmalar yakında tamamlanacaktır. Bisiklet yolları, ana yollar üzerinden geçtiği hat boyunca mevcut trafik yolundan şerit ayırıcı delinatörlerle birbirinden ayırt edilecektir. Bisiklet yollarının trafik uyarı levhalarıyla tanımlanacaktır. Yine önümüzdeki dönemde kampüs genelinde bisiklet kiralama hizmeti devreye konularak konsept tamamlanacaktır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.