Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Van’da Karla Mücadele Çalışması

04.12.2015 Cum, 13:50

Van’da Karla Mücadele Çalışması

Reklam

Van Büyükşehir Belediyesi, yaşanan kar yağışından dolayı kapanan 900 mahalle ve mezra yolunun ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Van’da 24 saat boyunca devam eden kar yağışı nedeniyle kentte bulanan yaklaşık 900 mahalle ve mezranın yolu ulaşıma kapandı. Kar yağışının yüksek kesimlerde bir metreyi aştığı kentte, Van Büyükşehir Belediyesi 6 bin kilometre yol ağında çalışma yaptı. Gece boyunca yaşanan aşırı yağış, buzlanma ve mahsur kalan araçların kurtarılması için tüm belediye ekipleri seferber olurken, kent merkezinde ise ana arterlerde sabaha kadar yüzlerce kişi kar temizleme çalışmasına katıldı. Dün gün boyunca toplam 78 öğrenci ve içerisinde öğretmenlerin olduğu servisler, 126 köy minibüsü veya sivil binek araç, 30 hasta nakil aracının tahliyesi yapıldı. Yolda kalan araçlar halatlarla çekilirken, hasta nakilleri için de gece boyunca yol açma çalışmaları yapıldı. Özellikle yüksek kesimlerde bulanan mezra ve köy yollarının açılması için karla amansız bir şekilde mücadele eden ekipler, oldukça zor saatler geçirdi. Karla birlikte tipinin de bastırdığı gecede birçok belediye ekibi de yüksek kesimlerde mahsur kaldı.

Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı, karla mücadele çalışmaları için 10 dozer, 40 greyder, 26 loder, 18 beko loder, 35 kamyon, 8 çekici trayler, 16 servis aracı, 16 çift kabin pikap, 5 kar savurma aracı, 6 tuzlama kamyonu, 4 minibüs olmak üzere toplam 150 iş makinesi, 40 hizmet aracı ve 450 kişi ile 13 ilçe ve bin 50 köyün yol açma çalışmalarını sürdürdü. Gece boyunca kentin ana arterleri için de Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı, 150 kişilik bir ekiple kaldırım ve ana arterlerde kar temizleme çalışması yaptı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.