Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Vergi borcu olan otomobilini satamayacak!

25.02.2013 Pts, 9:32

Vergi borcu olan otomobilini satamayacak!

Reklam

Elektronik haczin kapsamını genişleten Maliye Bakanlığı, vergi borcunu ödemeyenler için cebri tahsilat çalışmalarını hızlandırdı. Emniyet ile yapılan protokol kapsamında vergi borcu olan mükelleflerin taşıtları için siciline elektronik ortamda ‘haciz’ şerhi düşülecek.

 

Borcu olan arabasını satmak istediğinde ekranda “vergi borcu vardır” yazısı çıkacak. Bu araçların satışı, borç ödenmeden yapılamayacak.

Zaman’dan Ercan Baysal’ın haberine göre bütçe dengelerinin bozulmasının ardından vergi gelirlerini artırmanın hesabını yapan Maliye, alacaklarının peşine düştü. Elektronik haczin kapsamını genişleten Bakanlık, cebri tahsilat sürecini de hızlandırıyor.

 

 

Bu kapsamda banka hesaplarına konulan e-haczin kapsamı genişletilerek taşıtlar da buna dahilediliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında vergi borcu olan mükelleflerin taşıtları için siciline elektronik ortamda ‘haciz’ şerhi düşülecek.

İmza süreci tamamlanan proje için yazılım çalışmalarına başlanıldı. Bu araçların satışı borçödenmeden yapılamayacak. Borcu olan arabasını satmak istediğinde ekranda “vergi borcuvardır” yazısı çıkacak.

 

 

Mevcut uygulamada motorlu taşıtlar için trafik sicile, haciz yazısı gönderilmesi gerekiyor. Yenisistemde herhangi bir vergi dairesi müdürü alacağı için emniyete otomatik olarak haciz şerhi koydurabilecek. Yazının yazılması ve işleme konulmasının bir iki ayı bulabildiğine dikkat çeken Bakanlık kaynakları, aradan geçen sürede hacizli aracın satılabildiğine dikkat çekiyor.

 

 

Borçlu mükellefi takip ederken kayıtlarda taşıt olup olmadığını görebildiklerini aktaran bir Bakanlık yetkilisi, “Yazışma süreci başladıktan sonra borçlu olan mükellef taşıtını hemen elinden çıkarıyor. Böyle olunca da biz herhangi bir şekilde tahsilatı gerçekleştiremiyoruz. Yenisistemde ise mükellefin vergi borcunu ödemeden aracını elinden çıkarması mümkün olmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Gelir İdaresi Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yürütülen ‘EGM Haciz Projesi’ ile kamu alacaklarının tahsili, posta ve kırtasiye gibi takip masraflarının da önüne geçilmiş olacak.

 

 

E-haczin ardından vatandaşın malı satılıp vergi borcundan mahsup edilecek. Mahsup işlemi tamamlandıktan sonra ise aracı satın alan üzerine geçirebilecek.

Elektronik haczin kapsamını genişleten Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), taşıtların yanı sıra gayrimenkul, gemi ve diğer araçlara da elektronik ortamda el koyabilecek. Sistemin genişlemesiyle birlikte e-haciz mal varlıklarının önemli bir kısmına uygulanacak.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.