Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Yakutiye toz-toprak

11.04.2013 Per, 9:03

Reklam

Geçen hafta Yakutiye Belediye başkanımız Sayın Ali Korkut’a bağlı olduğu parti tarafından       ‘’ Yaşanılabilir ve Estetik Şehirler Projesi ‘’ kapsamında birkaç yıl önce yaptırdığı Yakutiye Kent Meydanı ile ikincilik ödülü verildi.

 

Particilik, şu, bu bir kenara dursun, Erzurum’un uzun zamandır ihtiyaç duyduğu en önemli projeyi hayata geçiren Ali Korkut’un başarısı karşısında gerçekten duygulandım.  Şimdi diyeceksiniz ki ‘’ Körler Sağırlar Birbirini Ağırlamış ‘’ ama inanın orası beni pek ilgilendirmiyor.

 

 

 

Bizden daha geride olan şehirlerde bile böyle açık hava alanları birkaç tane var ve daha önceden yapılmış iken  – yanlış bilmiyorsam – nüfusu 7 ilden fazla 3 il ile aynı Yakutiye’nin bu geç  çalışması takdire şayandır.  Gerçi Kent Meydanı’nın eksiklikleri oldukça fazla ama dileriz bu yaz onlar da düzelir.

 

 

 

Şimdi bu kadar yıkama yağlama yaptın (!) da hiç eleştirmeyecek misin diye sorarsanız hemen diyeyim; Eleştireceğim hem de bal gibi .

Gez mahallesi’nde ikamet etmekte olan biri olarak diyorum ki Sayın Başkan Allah aşkına arabanıza atlayın gelin misafirimiz olun ve şu sokakta beş dakika durmaya çalışın. Yakutiye’nin merkezi noktalarından sayılabilecek bu semt toz, toprak içinde. İnsanlar araba geçmesin diye dua ediyor. En ücra köy yollarında bile olmayan toz merkezde adeta dans ediyor.

 

 

 

Toz, toprak deyip geçmeyin. Balkonlar adeta kaba inşaat hafriyatı ile dolu, dükkânlar çamur içinde.  Yol desen çukurdan geçilmiyor. Araba sürmüyor da cambazlık yapıyorsunuz gibi çukurun birine düşmemek için.

 

 

 

Bu berbat tablo sadece Gez’de değil, Yakutiye içinde nereye kafanızı çevirseniz orada. Yaşanılabilir estetik şehirler oluşturmaya çalışıyoruz ya hani, çocukların nefes alabileceği tek bir alan yok. Arabaların arasında bir koşuşturma, acı fren sesleri vs. vs.

 

 

 

Kıştan daha yeni çıktık, ancak işler yoluna giriyor diyecek olursanız ben söyleyeyim efendim iki yıldır bu manzara ile karşı karşıyayız. Belediyeye bırakın asfalt için başvurup cevap almayı, alalade ortaya atılmış bir demiri kaldırmak için yüz defa telefon açtık , Aldığımız cevap ise ‘’ o gemi bir gün gelecek ‘’

 

 

 

Şu Erzincankapı mesela, Belediyenize de pek uzak değil, ekibiniz ile birlikte rahatça bir teftiş yapabilirsiniz. Neyin, ne olduğu belli değil . Bir taraftan deli gibi akan trafik, oradan oraya giren arabalar, diğer tarafta caddenin ortasında masa – sandalyeler. Millet ne yana gideceğini şaşırıyor. Tabi bu işin – taciz, rahatsız olma ve edilme – yanına değinmiyorum.  Cadde ortasından şu karışıklığı kaldırıp üstüne de Erzincankapının ara caddesini  – isimlendirecek olursak –  ‘’ Kahvehaneler sokağını’’ en azından trafiğe kapatsanız fena mı olur? Misal trafik yukarıdan devam edip, Saraybosna’ya pek güzel bağlanabilir. Ben bile bunları düşünüp iyi kötü aklımda proje çizilmişsem siz on dakikada halledersiniz.

 

 

 

Sanırım Ali Bey, kentsel dönüşüm projelerine biraz fazla kafayı takmış, gözü bir şey görmüyor. Öyle olmasa seçim dışında biraz daha fazla semtlerimize uğrar, derdimizi tasamızı dinlerdi.

 

 

Kusura bakmayın efendim ama işin özü şu ki Bir meydan yaptırmak ile, 1.kaliteden 50 – 100 sayfalık broşür bastırıp ‘’ Sizi gidi nankörler bakın neler neler yaptım da siz gelip gitmiyorsunuz  demekle ‘’ , iki adam gönderip ‘’ Çalışmalarımızdan memnun musunuz ‘’  deyip sizi de unutmadığı oynamakla olmuyor pek.

 

 

 

Bu kadar yazdık çizdik Ali Korkut’un anlayışına sığınarak ama inşallah yarın öbürgün bizi de    ‘’ Demagoji yapma, saçmalama deyip ‘’ azarlamaz.

( Yoksa zabıta memurlarınız hemen konuya giriyor, ben çekinirim o ağabeylerden )

 

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

osman durmuş

Abicim çok güzel yazmışsınız.Erzincankapı dan başlayın taşmağazaların sonuna kadar,yeni kapı,şerif efendi,tebrizkapı,cedid caddesi habib babanın arkası tozdan çöpden geçilmiyor.Bu çöp süpürme arabaları sadece caddede,paşalar caddesindemi çalışıyor.bu civarda yaşayan seçmen yokmu.

11.04.2013, 11:27