Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Yakutiye’nin etkinlikleri, Büyükşehir’in etkinliklerini döver!

26.07.2013 Cum, 8:59

Yakutiye’nin etkinlikleri, Büyükşehir’in etkinliklerini döver!

Reklam

‘El elden üstündür’ diye boşuna dememişler büyüklerimiz. Birileri ‘ığ’ da dese ‘vığ’ da dese, kabul edilmeli ki Yakutiye Belediyesi Ramazan etkinliklerinde ötekilerin pabucunu dama attı. Ötekiler derken, elbette ki Büyükşehir Belediyesi’ni kastediyorum!

 

 

***

Ve galiba yarıladığımız Ramazan ayı süresince gördük ki, Ali Korkut’un önderliğindeki Yakutiye Belediyesi yönetimi bütün enerjisini bu etkinliklerine harcamış. Hoş en büyük artısı da, çoğusu katılmasa da Yakutiye’de oluşan Kent Meydanı! İnsanın ‘Böyle bir Kent meydanı ihdas ettikten kelli, Ramazan proğramı yapmakta ne var?’ diyesi bile geliyor!

 

 

 

***

Bir kere şunun altını bir çizelim. ‘Yılanlı şov skandalı’ bir yana, eksiğine, gediğine rağmen Erzurum Yakutiye ile bir Kent Meydanına kavuşmuş. Kentleşme adına taktire şayan bir çalışma olmasından dolayı, Ali başkana bizzatihi bundan dolayı bir teşekkür borcumuz var. Çevre düzenlemesine ve iç donanımlarına özen gösterilse, biraz da ışıklandırmasına bakılsa, ‘fevkaledenin fevkinde’ bir meydan olduğu ortada.

 

 

 

***

Özellikle baktım dün Türk Sanat Müziği ağırlıklı proğram, çok beğenildi. Sahnedeki sanatçı da bir hayli iyiydi. Sadece sanatçı mı, elbette ki hayır! Saz heyeti de bir o kadar başarılıydı. İlker Özkara ile çok kısa da olsa bu proğramı sahne yakınından izledim. Seyirci de bayağı bir keyifliydi. Karşılaştığım çoğu kişi de Türk Sanat Müziği konserinden duyduğu memnuniyeti dile getiriyordu. Bunlardan biri de Dumlu’nun eski Belediye Başkanı Hüseyin Bozhalil’di. Baktım, sahnede şarkı söyleyen sanatçıya eşlik ediyordu, bize doğru gelirken! Az biraz ayaküstü sohbet ettiğimizde Hüseyin ağabeyinin memnuniyetinin biraz da Türk Sanat Müziği’ne duyduğu sevgiden kaynaklandığını farkettik.

 

 

 

***

Türkiye ve şehir gündemine kafa yoran aydınlarımızdan birisi olan Prof.Dr. Berhan Yılmaz’, ”Ramazan, şenlikli kutlamaların değil, ibadetin yapıldığı aydır” diyor ve yapılan kutlamalara, müzik ziyafetlerine karşı duruş sergiliyor! Bu görüşe de doğrusu, anlayış gösteriyor, saygı duyuyorum. Nihayetinde bir görüştür ve karşı çıkılmasına da sıcak bakmıyorum. Ama Prof.Dr.Berhan hocanın, biraz da ‘arz-talep’ meselesine kafa yorması halinde ibadet ile birlikte bu mübarek ayın bu şekilde de kısa bir bölüm de olsa değerlendirilebileceğine inanıyorum. Biraz da Erzurumlunun böylesi etkinliklere Fransız bırakıldığını var sayaraktan!

 

 

 

***

Bilmiyorum belki biraz haksızlık ediyor olabilirim ama şimdi Yakutiye Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan etkinliklerini mukayese ettiğimde, Yakutiye’nin bir kaç adım ileride olduğunu görüyorum. Uzağı görme problemimden ötürü uzun süredir gözlük kullanıyorum, belki ondandır, ama net bir şekilde gözlemim, Yakutiye’nin bu etkinliklerde Büyükşehir’i dövdüğü yönünde! Büyükşehir bir iki yıldır ne yapsa bir türlü Yakutiye’nin önüne geçemiyor! Bu zorla değil! Ne yapsa Yakutiye Kent Meydanı karşısına çıkıyor! ‘Hayber’i andıran bir ‘muhkem kale’ gibi! İstese de yıkılmıyor!

 

 

 

***

Biraz da bu kanıya nereden vardığımı da söyleyeyim de içimde kalmasın. Savaş Zeren var. Benim kahve ve feys arkadaşlarımdan. Kendi güzel, gönlü güzel bir kardeşim. O dün akşam ısrar etti, 23 Temmaz Ortaokulu’nun bahçesinde Büyükşehir’in bir proğramı var diye. Erinmedim, Hüsamettin Yerli hocayı da ikna ederek, kalktık Savaş’ın aracıyla teravih sonrasında Büyükşehir’in Ramazan etkinliğini izlemek üzere 23 Temmuz Ortaokulu’na gittik. Doğrusunu isterseniz, gördüğüm manzara beni şaşırtmadı. Beklediğim şeylerdi yani..

 

 

 

***

Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’in ‘bir köşeye sıkıştırılmış’ ve davulcunun sürekli kapattığı resminin haricinde Büyükşehir’den bir Allah’ın kulu yok orada! Olmaz mı bir tane yönetici! Yoktu! Demek ki Büyükşehir bir defa kendi inanmamış bu proğramına! Vallahi bir etkinlikten ziyade ‘Çadır tiyatrosu’ görünümü vardı orada! Katılım dersen, Erzincankapı’da dışarıya atılan sandalyelerde oturup çay içenler bile oradakilerden çoktu! Sadece çocuklar için bir renklilik olmuş. Bir tek mahalli sanatçımız Selami Durmuş tek farklılıktı, o kadar! Kenya’dan gelen Akrobasi Gösteri ekibi, gösterilerinden çok, renkleri ile ilgi gördüler! Siyahi olmasalar hiç bir numaraları yoktu kanımca! Duydum ki, Ramazan etkinlikleri diye bu eziyeti, ilçelerde de yaşatıyorlarmış! Zaten dünki o proğramı görünce, ‘Büyükşehir illa bu etkinlikleri yapmak zorunda mı?’ diye düşünmeden edemedim. Sanki mecburmuş gibi..

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.