Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Yavilioğlu, Binbir hatim manevi direk

19.01.2013 Cts, 8:26

Yavilioğlu, Binbir hatim manevi direk

Reklam

Erzurum’da yaklaşık 500 yıldır devam eden binbir hatim geleneği, her yıl olduğu gibi bu yılda dualarla tamamlandı. 19 bin 926 hatimin okunduğu şehirde, Cuma namazı edası sonrasında duası edildi.
478 yıldır kesintisiz olarak devam eden, gelenek, Pir Ali Baba Türbesi’nde okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başyan hatimler, Ulu Cami’de yapılan binbir hatim duasıyla son buldu.

 
Tüm Müslüman alemine hayırlar getirmesini dileyen Ak Parti Erzurum Milletvekili Dr. Cengiz Yavilioğlu, Erzurum’da asırlardan bu yana devam eden Binbir Hatim dualarının şehrin manevi hayatını beslediğini söyledi.

 
HER YIL ARATARAK DEVAM EDİYOR
Bu yıl yaklaşık 20 bin hatim okunduğuna dikkat çeken Dr. Yavilioğlu, bu rakamların her yıl artarak devam etmesinden ayrıca büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi.

 
Dr. Cengiz Yavilioğlu, şöyle konuştu: “Erzurum’un en güzel geleneklerinden birisini Binbir hatimler oluşturuyor. Yavuz Sultan Selim döneminde Erzurum’da yaşayan Pir Ali Baba isimli zat tarafından başlatılan ‘Binbir Hatimler’, Erzurum’un Rus işgali döneminde 4 yıl kesintiye uğramış. Daha sonra tekrar başlatılan ‘Binbir Hatimler’ yılın son 15 günü ile bir sonraki yılın ilk 15 gününde okunuyor. Binlerce okunan Kur’an-ı Kerim Hz. Muhammed’in ruhaniyetine hediye ediliyor. Evlerde, mescitlerde, iş yerlerinde ve camilerde okunan Kur’an-ı Kerimler şehrin manevi hayatına ve atmosferine kutsi bir güzellik kazandırıyor.

 
PİR ALİ BABA KİMDİR?
Tarihçi İbrahim Hakkı Konyalı, “Abideleri Ve Kitabeleri İle Erzurum Tarihi” isimli kitabının 345. sahifesinde bahsettiğine göre Pir Ali Baba hicri; 945 miladi 1533 yıllarında yaşadığı anlaşılmaktadır. Pir Ali Babanın yaşadığı dönem Yavuz Sultan Selim ve oğlu Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlı padişahı olduğu yıllardır. Bu dönem Osmanlı Devletinin yükselme ve gelişme yıllarıdır. Bu yıllar aynı zamanda ilim, sanat ve edebiyat alanında büyük gelişmeler olduğu ve günümüze kadar gelen kalıcı eserlerin meydana geldiği yıllardır. Bu ortamda yetişen Pir Ali Baba, âlim, fazıl, zahit bir mübarek zat olup o devrin büyük zenginlerindendir. Düzcü köyünde mutasarrıflık yapan Ali Baba “Eğer her yıl 1001 hatim okursanız Allahü Teala bu memleketi hususiyetle zelzeleden korur.” diyerek maliki bulunduğu 8 köyden 4’nün gelirini tamamen (meşayih ve ulemadan olan evlatları nezaretinde) Erzurum’da yılda bir defa okunmasını ihdas ettiği “Bin Bir Hatimler”e vakf etmiş ve bu hatimler o günden sonra Erzurum’da sürekli okutularak, Birinci Cihan Harbi yıllarına kadar devam etmiştir.O yıllarda meydana gelen bazı aksamalarla okutulamayan binbir hatimler, bir süre sonra Erzurum Müftüsü Hacı Muhammed Sadık Solakzâde ve o zamanın Erzurum milletvekillerinden Mühirzâde Asım Efendi ile Zihni bey’ler tarafından yeniden okutulmasının temini için Mustafa Kemal Paşa’dan izin istihsal ettirerek Binbir hatimler yeniden başlayıp devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.