Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Yavilioğlu, Gaziler Derneği’nde

28.08.2012 Sal, 15:32

Reklam

AK Parti Erzurum Milletvekili Dr. Cengiz Yavilioğlu, Harp Malulu Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneğini ziyaret ederek problem ve sıkıntılarını dinledi.
Herkesin beklediği fakat yasalaştırması AK Parti hükümetine nasip olan düzenlemenin tamamlandığını anlatan Dr. Yavilioğlu, “Yapılan düzenleme ile şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkı bir kişiden iki kişiye çıkarılmıştır. Bu istihdam hakkını kullanabilecekler içerisine şehidin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra şehidin anne ve babası da eklenmiştir” diye konuştu.
Gaziler ve Terör Mağdurları’na ilişkin yasanın çıkmasında, Plan ve Bütçe Komisyon üyesi olması nedeniyle emeği olan Ak Parti Erzurum Milletvekili Dr. Cengiz Yavilioğlu, dernek yetkililerinden; kanundan yararlanacaklara yardımcı olmalarını ve aksama olabilecek hususlarla ilgili de rapor hazırlamalarını istedi. Uygulamada sıkıntı yaşanmaması için hep birlikte çalışılması gerektiğine vurgu yaptı.
Harp Malulu Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Recep Algül ve yönetimi tarafından karşılanan Dr. Yavilioğlu, yeni yasa hakkında detaylı bilgiler sundu.

 
8 BIN 500 KIŞIYE IŞ IMKANI
Düzenleme ile kamuda yaklaşık 8 bin 500 kişinin daha istihdam edilmesi söz konusu olacağının altını çizen Dr. Yavilioğlu, bunun yanında terör mağdurları, gazi ve şehit ailelerinin alacağı aylıklarında arttığını söyledi.

 
Dr. Yavilioğlu, şöyle konuştu:
“Terör olaylarını önlemek amacıyla meydana gelen her türlü olaylar ile her ne şekilde olursa olsun terör olaylarını takip ve etkisiz hale getirilmesinde meydana gelen olaylarda sakatlanan ve hayatını kaybeden kamu görevlileri Terörle Mücadele Kanunu kapsamına alınarak mağduriyetler giderilmiştir. İç güvenlik veya istihbarat hizmetlerinde görevlendirilen uçucu ve dalıcı kamu çalışanları da kapsama alınmıştır. Kanuna göre bakım desteği iki katına çıkarılmıştır. Ağır derece malul olan gazilere sağlanan bakım desteğinden köy korucuları ve sivil vatandaşlar da faydalanabilecektir. Diğer yandan terörden etkilenen kamu çalışanı ve sivillerin her türlü sağlık ve tedavi hizmetinden bir katılım payı alınmaksızın yararlandırılmaları amaçlanmıştır.
Kanunla birlikte şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkı birden ikiye çıkarılırken, şehitlerin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra anne ve babaları da istihdam hakkından yararlanma hakkına artık sahip olmuştur. Şehitlerin anne ve babalarında aranan malullük ve muhtaçlık şartı da artık yok. Ayrıca şehit erbaş ve erlerin anne veya babalarının maaşlarında azami 265 liraya kadar artış geliyor. Öte yandan terör olaylarında sakatlanan ve hayatını kaybeden kamu görevlilerine hem aylık bağlanmış, hem de eğitim durumu gözetmeksizin maaşlarında iyileştirme sağlanmıştır. Terör nedeniyle şehit veya gazi olan erbaş ve erlerin hem kendilerine hem yakınlarına bağlanan aylıklarında ise 320 liraya kadar artış öngörülmüştür. Toplu Konut Kanununun kapsamına harp malullerinin tamamı dahil edilmiştir. Özel harekât ve operasyon tazminatının tedavi döneminde ödenme süresi 12 aydan 24 aya çıkarılmıştır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.