Anasayfa > Kültür-Sanat > Yenice Höyük Arkeolojik Kazı Çalışmalarında Eski Çağlardan İzlere Rastlandı

23.11.2015 Pts, 13:24

Yenice Höyük Arkeolojik Kazı Çalışmalarında Eski Çağlardan İzlere Rastlandı

Reklam

Gaziantep’te dördüncü ayını geride bırakan Yenice Höyük arkeolojik kazı çalışmalarında Erken ve Orta Tunç çağları, Geç Demir Çağı, Hellenistik, Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait izlere rastlandı.

Gaziantep Müze Müdürlüğü başkanlığında Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü bilimsel danışmanlığında sürdürülen Doğanpınar Barajı Yenice Höyük Kurtarma kazı çalışmalarında dördüncü ay tamamlandı. Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rifat Ergeç, Gaziantep İli Oğuzeli ilçesi Doğanpınar Köyünde 2013 yılında yapımına başlanan Doğanpınar Barajının suları altıda kalacağı tahmin edilen Yenice Höyük’te, 19 Temmuz 2015 tarihinde başlayan kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ergeç, çalışmalarda şimdiye kadar Erken ve Orta Tunç çağları, Geç Demir Çağı, Hellenistik, Roma ve Orta Çağ dönemi kültürlerine ait izlere rastlanıldığını söyledi. Sacır Suyu üzerinde yer alan arkeolojik alanlarda sürdürülen ve nadir rastlanan bir çalışma olduğunu vurgulayan Ergeç, kazı çalışmalarının dört farklı alandaki tranşelerde sürdürüldüğünü ifade etti. Ergeç, kazı çalışmaları ile paralel bir şekilde belgelemeye yönelik fotoğraflama, çizim, envanter ve restorasyon çalışmaları da yürütüldüğünü kaydetti. Ergeç, kazı çalışmalarını belgeleme çalışmalarının kış arası verilmeden yeni kazı sezonuna kadar sürdürüleceğini ifade etti.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Rifat Ergeç, Yrd. Doç. Dr. Makbule Ekici ve Arş. Gör. Dr. Timur Demir’in de yer aldığı kazı çalışmalarının ise, alanın Doğanpınar Barajı’na giden suyla dolduğu zamana kadar sürdürülmesi planlanıyor.

Çalışmalar sona erdiğinde ise Gaziantep’in Sacır Suyu boyundaki en erken yerleşimleri hakkında önemli bilgilere ulaşılması bekleniyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.