Anasayfa > Slayt Haber, Yerel Yönetimler > Yerel Seçimde Yeni Tarih

18.10.2012 Per, 3:30

Reklam

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yerel seçim tarihi olarak CHP’nin 3 Kasım ya da 17 Kasım’ı teklif etmesi halinde ‘evet’ diyeceklerini söyledi.

 

Elitaş, yerel seçimlerin erkene alınmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gültarafından yeniden Meclis’e gönderilmesi sonrası muhalefetle başlayacak yeni görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin yeni bir tarih belirlenip belirlenmeyeceğine ilişkin sorularını cevaplandıran Elitaş, dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin imzalarının arkasında olduğunu açıkladığını hatırlattı. Elitaş, “Bildiğiniz gibi MHP ile AK Parti’nin oy sayısı toplam 377 ediyor. Yani 367’den 10 fazla oyumuz var. Mazeretli arkadaşlarımız vardı o süreçte ve 360 oy çıktı. Ama esas olan, CHP’nin kameralar önünde ilk görüşmeler anında ‘ben buna imza atmayacağım ama destekleyeceğim’ sözünden sonra zaten biz bu girişimle girdik” dedi.

 

Ancak Anayasa değişikliğinin CHP’nin verdiği sözün arkasında durmaması sonucu 6 Ocak 2013 tarihinde, yani kış ayında sandığa gitme zarureti ortaya çıktığını ve Cumhurbaşkanı Gül’ün de bunu görerek iade ettiğini hatırlatan Elitaş, şöyle devam etti:

 

“Tekrar aynı durum ortaya çıkarsa, ki bunu aynen kabul edip 367’yi bulamadığımız takdirde bu sefer mecburen halk oylamasına gitmemiz gerekir. O halk oylaması da Ocak ayının son haftası, Şubat ayının ilk haftası olabilir. Sayın Cumhurbaşkanın da tekrar geri gönderme yetkisi olmadığından dolayı referandum sakıncasıyla karşı karşıya kalınabilir. O anlamda baktığımızda CHP’nin bu konuda desteklemesi gerekir diye düşünüyoruz.”

 

MHP’nin 27 Ekim tarihindeki ısrarının hatırlatılması üzerine ise Elitaş, “Biz tarih konusunda ısrarlı değiliz. 27 Ekim olabilir, 3 Kasım olabilir, 17 Kasım olabilir. Nitekim CHP 3 Kasım diye telaffuz etmişti. Yani sözlerinden vazgeçmelerinin yolunun tarih olmaması gerekir diye düşünüyorum. MHP ve AK Parti 27 Ekim tarihinde uzlaştıktan sonra CHP’nin de evet demesi gerekirdi. Ama şu anda bizim için tarihle ilgili bir sıkıntı, problem yok. 27 Ekim de olabilir, 3 Kasım da olabilir, 17 Kasım da olabilir. Açıkçası, CHP’nin tavrını bekliyoruz” dedi.

 

 

“ÖNCELİK MHP OLABİLİR”

Yerel seçim tarihine ilişkin görüşmelerin bugün olabileceğini belirten Elitaş, ‘Öncelik CHP mi olacak?’ sorusuna, “Öncelik MHP olabilir” karşılığını verdi.

“MHP ile 27 Ekim’de mutabakat sağlanamazsa 3 Kasım için CHP ile mi görüşeceksiniz?’ sorusu üzerine Elitaş, “CHP 3 Kasım derse ‘evet’ diyebiliriz. Çünkü seçimlerin öne alınmasıyla ilgili MHP’nin de, AK Parti’nin de, CHP’nin de irade beyanı var. Eğer CHP 3’ü veya 17’si derse yok demeyiz” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.