Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Yozgat Bozok Üniversitesi, “Biyolojik Çeşitlilik Ve Biyokaçakçılık Çalıştayı” Düzenledi

23.11.2015 Pts, 18:48

Yozgat Bozok Üniversitesi, “Biyolojik Çeşitlilik Ve Biyokaçakçılık Çalıştayı” Düzenledi

Reklam

Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdürlüğü işbirliği ile “Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı” düzenlendi.

Bozok Üniversitesi Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen çalıştaya Bozo Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Usta, Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez, öğretim üyeleri, köy muhtarları, jandarma ekipleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye’nin Biyoçeşitliliği ve Biyokaçakçılığı ile mücadele projesinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılından bu yana yürütüldüğünü belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Usta, “Türkiye endemik bitki türlerinin yoğun olduğu bir ülkedir. Türkiye’deki her türlü Biyoçeşitlilik dediğimiz canlıların Biyokaçakçılık yoluyla yurt dışına kaçırılmasına engel olmak için Yozgat’ta ilk defa yapılan bu toplantı ile paydaşlarımızla konuyu paylaşmak istedik. Genel Müdürlüğümüz 81 ilde bu faaliyetleri yürütmekte ve Biyokaçakçılıkla mücadele etmektedir” dedi.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ise, üniversitelerin bulundukları şehirlerin doğal yapılarıyla ilgili de çalışmalar yaparak entegrasyonu sağlamak, bölge halkını çeşitli konularda bilgilendirmek ve faaliyetlerini daha bilimsel şartlar içerisinde yürütmelerine katkıda bulunmak durumunda olduğunu söyledi. Rektör Karacabey, “Bugün yapılan çalıştay, Yozgat ilinin dağlarında, yaylalarında, tarlalarında bulunan bitki florasının korunması, biyoçeşitliliğin kaybolmaması ve kaçakçılığın önlenmesi adına Yozgat için de çok önemli bir bilgilendirme toplantısıdır. Çünkü Yozgat’ın özellikle Çayıralan, Akdağmadeni bölgesindeki yaylalarında endemik bitkiler bulunmaktadır. Bunlar dünyanın başka yerlerinde bulunmayan türlerdir. Bu türlerin korunması konusunda, özellikle yöre halkının ve muhtarların bilgilendirilmesi ve bilimsel olarak bunların değerinin onlara anlatılması üniversitemizin yaptığı önemli faaliyetlerden biridir. Bu noktada üniversitemiz bulunduğu şehre önemli bir katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Çalıştay sonunda çalıştaya konuşmacı olarak katılan öğretim üyelerine Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey çeşitli hediyeler takdim etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.