Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Zimmet Suçu Sabit Görüldü

06.09.2012 Per, 14:51

Reklam

Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Rasim Fırat ve yönetim kurulu üyeleri hakkında zimmet iddiasıyla açılan davada mahkeme kararını verdi. Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri tek tek 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 
Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava bugün sonuçlandı. Savcı mütalaasında, “Yapılan soruşturma ve kovuşturma ile toplanan deliller ve tüm dosya kapsamı nazaran ESOB Birlik Başkanı ve Yönetim kurulu üyeleri ile Genel Sekreter olan sanıkların Avrupa Birliği fonları ile desteklemek üzere düzenledikleri ayakkabıcılık eğitim kursu kapsamında kendilerine hibe olarak gönderilen 83.800.37 euro tutarındaki parayla ilgili 33.319.00 euoruluk kısmını zimmetlerine aynı suçu birlikte işleme irade ve kararlılığı ile eylem birliğin içerisinde zimmetlerine geçirdikleri ve bu paranın akıbetinin tescil edilemediği, paranın 16.580 TL’lik miktarını birliğin hesaplarına geçirmek ve hibe işleriyle ilgisi bulunmayan birliğe ait hizmet binasında kullandıkları bu eylemle ilgili sanıklar hakkında görevi kötüye kullanmaları istemiyle kamu davası açıldığı bu parayı hizmet binasında kullanmamaları ve bu parayı da kendi zimmetlerine geçirmiş olmaları halinde sadece tek bir zimmet suçundan sorumlu tutulmaları düşünüldüğünde eylemin bölünerek ayrı ayrı zimmet ve görevi kötüye kullanma suçları kapsamında mümkün görülmediği eylemin bir bütün olarak ele alınıp sonuca göre sanıkların hukuki durumlarının tayin ve takdir edilmesinin gerektiği bu nedenle gerekçe kısmında eylemin tekliği göz önünde bulundurularak eylemin bölünmesini engellemek için hükümde görevi kötüye kullanma suçuyla ilgili herhangi bir karar ihdas edilmeksizin gerekçede atılı görevi kötüye kullanma suçunun somut olaya uygun düşmediğinin belirtilmesi ile yetinilmesi gerektiği ve sonuç olarak sanıkların üzerine atılı zimmet suçunu belirtilen şekilde işlediği anlaşıldığından ayrı ayrı cezalandırılması kamu adına karar ve mütalaa olunur” dedi.

 

 
Mahkeme heyeti ESOB Başkanı Rasim Fırat ve Yönetim Kurulu üyeleri Fatih Ç., Mustafa K., Hikmet K., Cüneyt A., Zeki P., Hanifi T., ve Nusret Z.’i, ayrı ayrı 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı.
ESOB Başkanı Rasim Fırat, zimmet suçlaması iddialarını kabul etmezken Yargıtay’ın kararı onaması halinde cezaevine görecekleri belirtildi.

FIRAT’IN  AÇIKLAMASI

Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Rasim Fırat, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte hakkında zimmet iddiasıyla açılan davada mahkemenin verdiği karar ile ilgili açıklamalarda bulundu. ESOB Başkanı Fırat, “Bu dava henüz bitmedi. Hukuka saygılıyız ancak bilirkişi raporlarında ciddi eksiklikler var. Bunları Yargıtay’a taşıyıp hatadan dönülmesini sağlayacağız” dedi.
Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve bugün karara bağlanan zimmet davasının sonucuyla ilgili olarak bir açıklama yapan ESOB Başkanı Rasim Fırat, sürecin henüz bitmediğini, dava dosyasını Yargıtay’a taşıyacaklarını kaydetti.
Hukuka saygılı olduklarının altını çizen ancak verilen cezayı hak etmediklerini vurgulayan Başkan Fırat, “Ankara’da hazırlanan bilirkişi raporundaki eksikliklerden dolayı ceza aldık. Bilirkişi, kurs hocalarına dahi ödenen ve resmi dekontlarla belgelediğimiz bu durumu bile göz önüne almamışlar ve bu doğrultuda eksik bir rapor hazırlamıştır. Delil niteliğinde elimizde olan banka dekontlarını görmezden geldiler. Mahkeme TCK’nın 247’inci maddesinin 1.bendine göre, şahsım ve yönetim kurulu üyeleriyle, genel sekreterimize ceza verilmesine hükmetti. Biz bu cezayı hak etmedik. Hukuka saygılıyız, ancak verilen kararı kabul etmemiz mümkün değildir. Hukuk mücadelemizi Yargıtay’a itiraz etmek suretiyle sürdüreceğiz. Bizim veremeyeceğiz hiçbir hesap yok. Kaldı ki dava henüz sonuçlanmış değil. Yargıtay nezdinde temyiz hakkımızı kullanarak karara itiraz edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

Mevlüt AYDIN

ERZURUM HALKIDA DEVLET MALINI ÇALMAYA BAŞLAMASI,,BU ÜLKEDE TÜM DEĞERLERİN YOK OLMASININ EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR.ERZURUMLU DEMEK,VATANINI,BAYRAĞINI,KOMŞUSUNU,ÜLKESİNİ,İNANCINI,KOMŞUSUNU VE İNSANLIK DEĞERLERİNİ EKSİKSİZ TAŞIYAN İNSANDIR..ESOB YÖNETİCİLERİNİN YAĞMALAMASI,TÜRK MİLLETİNİN HAYSİYETİNE İHANET ETMEKTİR DEMEKTİR..ESOB HIRSIZLARINI,ATALARIM VE ŞEREFLİ ERZURUMLU HEMŞEHRİLERİM ADINA KINIYOR VE LANETLİYORUM…

12.09.2012, 17:13
toprakates

adama bak yav mahkeme ceza vermiş daha dava bitmedi diyor.yargıtaya taşıyacakmış davayı istediğin yere taşı yatarın var rasim fırat Yargıtay oansın dosyası görürsün rasim efendiii..eğer bu mesajı okursan kendinde bişeler ara deki kendi kendine ki niye bunlar benım başıma geliyor.rasim efendi ben bu paraya tenezzül etmem diyomuş orda burda tortu lu değilmisizniz 1 kuruşa bin takla atarsınız.33.000 Euro senın tansiyonunu çıkartacak bı para hiç affedermisin garanti çalmışsındır

02.07.2013, 18:58